Fűz parazita
Élősködők - Magyar előzetes #1
Leírása[ szerkesztés ] Levéltelen és lágyszárú, klorofillt nem tartalmazó, halványsárgás színű, később gyökér nélküli, élősködő gyomnövények. Fonálszerű szárukon virágzatokban apró, húsos virágai vannak, amelyeknek csészéje hasábú, szirma harang vagy korsó alakú, a szirom csövéhez nőtt porzója van, a toktermés kétüregű, négymagvú. Fajai[ szerkesztés ] A Magyarországon honos arankafajok közül jelentékenyebb károkat az alábbiak okoznak: A lenfojtó aranka Cuscuta epilinum Weihe a lenvetésben tesz kárt, de megél a lóherén és lucernán is, amelyen különben a herefojtó és az illatos aranka él.

A herefojtó vagy kisaranka Cuscuta trifolii Bab. Az illatos, vagy nagy aranka Cuscuta campestris Yuncker, syn. Paprikánparadicsomon stb.
Tartalomjegyzék
A közönséges aranka, vagy aranyfonalfű Cuscuta europaea L. A többi faj vadon növő növényeken élősködik. Kártétele[ szerkesztés ] Az aranka magja a talajban csírázik, a csíra szőrös és süvegtelen gyököcskéje a földbe furakodva szilárd helyzetbe kerül, a szárrésze felfelé irányul, és ingaszerű mozgást nutációt végez, ami közben a gazdanövényre rátalál, növekedésénél fogva rácsavarodik és a gazdanövénnyel érintkező oldalán apró dudorok alakjában, szívókat fejleszt, melyek a gazdanövény szárára erősen ráilleszkedve, attól a kész táplálékot elvonják.
Ezáltal a gazdanövényt gyengítik, sőt el is pusztítják, és ezzel a termesztett növényi kultúrákban nagy kárt okoznak.

Az aranka a fitoplazma -baktériumok fertőzési vektora is lehet. A zöld vetésben eleinte halvány kerek fűz parazita alakjában jelentkeznek, amely mindinkább nagyobbodik, tabletták férgek felnőtteknek árak. Nagy mértékű károsításának megakadályozására irtani kell, amit jogszabály is előír, és terjedését különféle előírásokkal igyekeznek megakadályozni.

Újabban inkább ajánlják, hogy a foltot le kell kaszálni, felkapálni és a kikapált növényeket jó mélyen a föld alá temetni. Ez az irtási mód a többinél olcsóbb és célszerűbb.
Az alkimista élősködő — A fehér fagyöngy Aranyat ugyan nem csinál, de a fagyöngy azért izgalmas növény: parazita, bogyója mérgező, és aszerint változik gyógyhatása, hogy melyik fán élősködött. Nem összetévesztendő a sárga fagyönggyel, más néven fakínnal, ami hű marad a tölgyfához talán ez a kínja.
Az arankás lóherét, vagy lucernát nem szabad a foltról elhordani, mert az aranka elhullott szárrészei a gazdanövényhez jutnak, és új foltot hoznak létre. Az aranka terjedése leginkább arankamentes, tiszta vetőmag használatával előzhető meg.
Arankairtás céljából ún.

Használható főbb hatóanyagok ban: glifozát, diquat-dibromid, pendimetalin stb. Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium: Növényvédő szerek, termésnövelő fűz parazita I.
Pinterest Google Nyomtatás A fehér fagyöngy félélősködő, azaz a fán ver gyökeret és kissé elnyomja, gyengíti a gazdanövényét. De nem öli meg, ezért ha kordában tartjuk, akkor még érdekesség is lehet a kertben a gyógynövénynek, dísznek használható fagyöngy. Ősszel a maradék levelek is lehullanak a fákról, néhány lombhullató fán azonban mégis maradnak zöld levélfoltok. Nincs másról szó, mint arról, hogy az adott fa együtt él egy félélősködővel, a fehér fagyönggyel Viscum album.