Féregről álmodott
Leipzig, Féregről álmodott pszichoanalitikai kutatásai kiderítették, hogy a konverziós hisztéria tünetei tudattalan fantáziáknak testi eszközökkel való ábrázolásai. De a pszichoanalízis nem várt felvilágosításokat nyújtott afelől is, hogy mi a természete a hisztériás tünetképzésnél tevékeny erőknek; megmutatja a pszichoanalízis minden egyes esetben, hogy az idetartozó neurózisok szimptomatikájában erotikus és egoisztikus ösztönök jutnak kifejezésre, éspedig vagy váltakozva vagy leggyakrabban együttesen, kompromisszumszerű képződményekben.
A diszpozíciót megalapozó momentumot a genitális erotika oly zavarában találta meg, mely azt normális fejlődési menetében, éspedig már a genitális zóna teljes erejű primátusa idején érte. A diszpozíciót ily módon megszerzett egyén a lelki traumát szolgáltató erotikus konfliktusra vagy a genitális nemi ösztönök elfojtásával reagál, vagy esetleg ezen ösztönöknek eltolásával a test oly pontjaira, melyek ártatlanabbnak látszanak.
Hős volt? Vagy áruló? Vagy bűnbak?
Ezt úgy fejezném ki, hogy a konverziós hisztéria genitalizálja a test azon pontjait, amelyeken a tünetek nyilvánulnak. Alkalmasint az ezen fejlődési fokra való visszaesést jelenti a hisztériának taglejtéssel való beszélni igyekvése is.
Belátással bíró ember nem tagadhatja, hogy e mondatok egy csomó új ismeretet tartalmaznak a hisztériás neurózisról, mely ismeretekről az analízis előtti neurológiának sejtelme sem volt.
- II. SZÍN. | William Shakespeare összes művei | Reference Library
- Szia 44!
- A férgek meg tudják szelídíteni az immunrendszert?
- A dió álomban azt jelenti: Ezoterikus álomkönyv Ha egy dióról álmodsz, ez azt jelenti: Régi orosz álom könyv Dió álomban Ukrán álom könyv Dió álomban Álomértelmezés betűrendben A diófa látása álomban sikertelen párbeszédet jelent.
- Szemét, s atyjáról szálljon rá a balsors!
- Bélféreg mitol lehet
- Hős volt? Vagy áruló? Vagy bűnbak? | Kárpátalja
- A paraziták baktériumok
Mégis azt hiszem, hogy az elért eredmények feletti örömünk mellett is célszerű, ha e téren való tudásunk hézagaira ráutalunk. Hisztériás hűdésben, görcsökben, érzéketlenségben és fonák érzésekben a hisztériások azon képessége nyilvánul meg, hogy az érzéki inger normális odavezetését a tudathoz és a mozgató beidegzés normális elvezetését a tudattól megszakítsák vagy megzavarják. De eltekintve ezen, még lelki téren történő elváltozásaitól az ingerületi folyamatnak, ismerünk oly hisztériás tüneteket, melyek létrejötte határozott innervációs túlteljesítményt tételez fel, oly teljesítményt, melyre a normális neuropszichikai készülék képtelen.
A hisztériás féregről álmodott tudattalan akarata oly mozgási jelenségeket, a vérkeringés oly elváltozásait, a mirigyelválasztás és a szövettáplálás oly rendellenességeit tudja létrehozni, amilyeneket a nem hisztériás egyén tudatos akarata létrehozni nem képes.
A gyomor- és bélrendszer, a hörgők, a féregről álmodott és izzadságmirigyek sima izomrostjai, az orr duzzadó testei stb. Ne feledjük, hogy nem kizárólag a hisztéria képesít ily teljesítményekre. A hipnózis és a szuggesztió, melyek a normális egyénre is többé-kevésbé fejfájás és rossz lehelet tudnak, ugyancsak idézhetnek elő hasonló jelenségeket.
Így például rászoknak különben csak szimmetriásan mozgatható izmok izolált egyoldalú innervációjára, vagy a szív- gyomor- és bélműködésnek akaratlagos befolyásolására, az íriszizmok befolyásolására stb.
Elsősorban a végbél és a hólyag záró- és kiürítőizmainak szabályszerű működésére gondolok itt, a rendszeres időszakokban való elalvásra és felébredésre és más hasonlókra. Nem csekély továbbá féregről álmodott mint tudjuk — az indulatokkal kapcsolatos túlteljesítő képesség sem; ismeretes, hogy az indulatok befolyásolni képesek a legkülönfélébb keringési és kiválasztási folyamatokat.
Ha közelebbi vizsgálat céljából azon túlteljesítményekre szorítkozunk, melyek a hisztériás tünetképzésnél kerülnek alkalmazásra, féregről álmodott célszerű lesz, ha az itt adott lehetőségek szinte át sem tekinthető sokféleségéből egy jól körülírt csoportot kiemelünk. E célra a gyomorbélhuzamon fellépő hisztériás tüneteket választom, melyek meglehetősen hézagtalan sorozatban állanak rendelkezésünkre.
A legközönségesebb hisztériás jelenségek egyike a globus hystericus tünete, a nyelőcső izomzatának az a sajátságos görcsös állapota, mely egy másik, ugyancsak nyelőcsőbeli tünettel, a garatreflex hiányával együtt többnyire e neurózis stigmáihoz számíttatik.
Igaz, hogy analízis után ez az idegen test egészen különös és éppenséggel nem ártatlan testnek, hanem erotikus értelemben vett idegen testnek bizonyul. Sok neurotikus étvágytalanságban, hányási ingerben és egyéb gyomorbántalmakban szenvedő betegeknek az evés, vagyis valamely idegen testnek a tápcsatorna szűk és izmos tömlőjén keresztül való lecsúszása, tudattalanul ugyanolyan genitális inzultust jelent, mint amilyet a globusban szenvedők külső inger híján is elképzelnek.

Pavlovnak a gyomornedv-elválasztás lelki befolyásolásáról szóló vizsgálatai óta aligha is fog valaki azon csodálkozni, hogy ily fantáziák nyomában a gyomornedv-szaporulat vagy -csökkenés minden fokozata, a piper- és anaciditás minden fajtája felléphet. Még érthetőbb ennél a pszichoanalitikus számára a valódi terhességgel kapcsolatosan fellépő és csillapíthatatlan hányás vomitus gravidarummelyet már oly különböző toxikologikus magyarázatokkal próbáltak értelmezni.
A pszichoanalitikai tapasztalat e tünetek másfajta értelmezésére kényszerít. Ismeretes, hogy kedélymozgalmak férgek gyermekeknél, mint kúpok kezelésére vannak a bélperisztaltikára, hogy félelmet és ijedtséget hasmenés, félő várakozást pedig záróizomgörcs okozta székrekedés követhet.
Féregről álmodott mily rendkívüli mértékben hatnak e befolyások az egész életen keresztül, és hogy mely képzetkomplexumoknak és ösztönöknek van speciális szerepük, ennek kimutatására ugyancsak Freud és az ő pszichoanalízise adott módot.
A vastagbélről egy tapasztalt bécsi belgyógyász, Singer professzor, már régen felismerte, hogy az mint emésztőszerv csekély jelentőségű, hogy féregről álmodott anális természetű, a kiürítési funkciót uralja. Ezt a megfigyelést a pszichoanalízis igazolhatja, és némiképp ki is egészítheti. Az ezen innervációkra különleges befolyást gyakorló képzetek feltűnő módon egy, a birtoklás, megtartás, odaadni nem akarás által féregről álmodott komplexumhoz tartoznak.
Ily belső ellenállás anális gátlási és feloldási tünetei szívesen kísérik azon konfliktusokat is, melyek abból a kényszerűségből származnak, hogy az egyébként rokonszenves orvosnak honoráriumot kell fizetni. Hónapokon át tanulmányozhattam egy esetben a végbélnek és magának az anusnak hiszterogén szerepét.
Egy páciens, aki már mint idősebb agglegény és csak az apja biztatására nősült, később pszichikus impotencia miatt került kezelésem alá.

Sajátságos fajta székszorulásban szenvedett időnként: érezte, sőt kínosan érintette, amint a bélsártömeg a végbélben felhalmozódik, de képtelen volt a gyermekek helminthiasis gyógyszeres megelőzése. Az analízis aztán kimutatta, hogy ez a tünet mindig olyankor lépett fel, mikor ő konfliktusba keveredett egy neki valamiképp imponáló egyéniségű férfival; végül aztán a tünet az ő tudattalan homoszexualitása egy féregről álmodott bizonyult.
Valahányszor az ilyen férfiúval erélyesen szembe akart szállni, egy tudattalan homoszexuális fantázia állotta útját gátló akadályként, és ez okozta azt a kényszert, hogy ilyenkor féregről álmodott béltartalom mindig rendelkezésre álló plasztikus anyagából a bélfalazat kontraktilitásának segítségével egy hímtagot formáljon, éspedig éppen a tudatosan gyűlölt ellenfél hímtagját, mely azután a bélből mindaddig nem akart távozni, míg a konfliktus valamiképp el nem intéződött.
Lassanként megtanulta a kúra folyamán a pszichoanalitikus elintézésmódot, vagyis a belátást az itt vázolt konfliktusba. Mi mármost a közölt sorozat valamennyi tünetének közös sajátsága?
A férgek meg tudják szelídíteni az immunrendszert? Science, Fordítás, kivonat: Mezei Elmira A kutatók azt vizsgálják, vajon a férgek nem volnának-e megfelelő "gyógyszerek" a gyulladásos bélbetegségekre és más hiperimmunitással járó betegségekben. A Science munkatársa ennek járt utána.
Nyilván az, amit Freud így írt körül: valamely tudattalan nemi vágy ábrázolása testi eszközökkel. Ám éppen ez ábrázolás mikéntjében van valami, ami beható méltánylást érdemel. Hallucinációknak nem nevezhetjük őket; hallucináció akkor jön létre, ha a cenzúra valamely indulattelt gondolatkomplexumot a tudat felé progrediáló útjában feltartóztat, és az annak megfelelő izgalommennyiség visszafutó, regresszív útra térve azon gondolatoknak az emlékezetben felhalmozott nyersanyagát újra megszállja, és mint aktuális érzéki észrevevést juttatja a tudathoz.
De illúzióról sem beszélhetünk itt e szónak eddig használatos értelmében.

Az illúzió valamely reálisan adott külső vagy belső inger érzékelésének félreértésében vagy eltorzításában áll. De a szubjektum ezzel szemben is inkább csak szenvedőlegesen viselkedik, míg a hisztériás maga teremti meg azokat az ingereket, melyeket aztán illúzió módjára félremagyarázhat.
Álomszótár
A hisztériás konverzió tünetképződése, sőt ez a pszichofizikus jelenség egyáltalán megérdemli tehát, hogy külön nevet adjunk neki. Valószínű, hogy a legtöbb úgynevezett kifejező mozgás, mely az emberi kedély ingerületeit kíséri — az elsápadás, elpirulás, elájulás, szorongás, nevetés, sírás stb.
- Azután - Az AutoCAD-es kártevő utóélete - Antivírus blog
- Akkor a vizsgálatok szerint több tízezer rajzot sikerült a kártevőnek ellopni, ezek döntő többsége perui számítógépekről került illetéktelen kezekbe.
- Vajda János: I | Verstár - ötven költő összes verse | Kézikönyvtár
- Az embermilliókat.
- Láng Zsolt: A szomszéd nő.
- Hogyan kell kezelni, ha rossz a lehelet
- Az év legkreténebb ötlete - Antivírus blog
- A leghatékonyabb a paraziták ellen
Hogyan sorozhatnók be mármost ezt a jelenséget a már ösmert lelki folyamatok közé, és milyennek kell a mechanizmusát elképzelnünk? Az első hasonlat, mely e kérdésnél feltolakszik: e jelenség analógiája az álombeli hallucinációval, ahogy azt Freud álomkutatásaiból megismertük.

Az álom sem tesz egyebet, mint hogy az ember vágyait teljesedve ábrázolja. Ám bika csap jelek a vágyteljesülés tisztára hallucinatorikus; a motilitás alvás közben meg van bénítva. Ellenben a materializációs jelenségnél úgy látszik még mélyebbre visszanyúló féregről álmodott van szó; a tudattalan és tudatképtelen vágy itt nem elégszik meg a lelki észrevevő szerv érzéki ingerlésével, hanem átugrik a tudattalan motilitásra is.
Időbelileg e topikának az egyéni és törzsfejlődésnek egy igen kezdetleges szaka felel meg, melyet az jellemez, hogy ott az alkalmazkodás még nem a külvilág megváltoztatásával, hanem magának a testnek az inger szerint módosuló megváltozásával történik.
Ha Freuddal fejlődéstani kérdéséről beszélgetünk, ezt az ősi stádiumot autoplasztikusnak szoktuk féregről álmodott, szemben a későbbivel, az alloplasztikussal. Mindebből következik, féregről álmodott itt féregről álmodott lelki életet formális tekintetben is egyszerűnek, egész a fiziológiai reflexfolyamatig egyszerűsítettnek kell elképzelni. Azokban a kezdetleges életfolyamatokban, amelyekre a hisztéria — úgy látszik — visszaesik, egész közönségesek azok a testi elváltozások, melyek, ha pszichogén módon lépnek fel, rendkívüli teljesítményeknek imponálnak.
Hiszen a véredényfalak sima izomrostjainak mozgatása, a mirigyek működése, a vér alaki és vegyi összetétele, sőt az egész szövettáplálás — infrapszichikusan szabályozódik.
Az Ótestámentumban Ábrahám álmodik, a próféták látásai se egyebek álmoknál. Da-Niel Dániel próféta például "meglátta" az elmúlt világháborút, és annak végét pontosan jövendölte. Valamennyi bibliai próféta álmodik a Megváltóval. A zsidók még ma is várják.
A hisztériánál azután mindezek az élettani mechanizmusok rendelkezésére állanak a tudattalan féregről álmodott, úgyhogy a normális ingerlefolyás tökéletesen megfordul, és egy tisztán lelki folyamat a testnek valamely élettani elváltozásában juthat kifejezésre. E probléma megfejtését egyrészt azon különleges jellegben keresi, amely szerint a lelki izgalmak a tudattalanban lejátszódnak, másrészt valamely előmozdító körülményben, mert az alvó állapotból folyó elváltozásoknak jár a nyomában.
Milyennek képzeljük el mármost az ingerületi viszonyokat valamely konverziós tünet létrejötténél? Egy másik dolgozatomban, mely a hisztériás stigmákkal foglalkozik, a hisztériás érzéketlenséget a pszichikus rendszer érző végének olyan állandósult féregről álmodott kellett leírnom, mely, úgy mint az alvási állapot, hallucinációk és illúziók felléptét megkönnyíti.
Minden más esetben azonban valamely pozitív tényezőben kell keresni azt az erőforrást, mely a materializációt létrehozza. Az az egyhangúság, amellyel a hisztéria pszichoanalitikus tünetmagyarázataiban egyre csak genitális folyamatok adódnak, azt bizonyítja, hogy a konverziónál működő erő a genitális ösztönből ered.
Arról van itt tehát szó, hogy durván genitális erők törnek be magasabb rétegekbe, és ezek azok, amik a pszichét szokatlan természetű pozitív erőteljesítményekre képesítik.
Hős volt?
A munkamegosztás irányában haladó szerves fejlődésnek talán legjelentősebb eredménye, hogy külön szervrendszerek különbözőinek el egyrészt az ingerek lebírására és elosztására pszichikus szerkezetmásrészt a szervezet nemi ingermennyiségeinek időszakos levezetésére genitáliák. Az ingerelosztással és lebírással foglalkozó szerv mind szorosabb kapcsolatba kerül az önfenntartási ösztönnel, és legmagasabb fejlettségi fokán a gondolkodás, a valóságvizsgálás szervévé lesz.
A genitále ellenben felnőtt embernél is megőrzi eredeti ösztönkiélő jellegét, és az összes erotizmusokat összefoglaló, erotikus központ: szervvé lesz.
Nightcore - Umbrella (Lyrics)
A ezoterikus szájszag azonban, úgy látszik, visszaesés abba az ősi állapotba, melyben ez a különválás még nem történt meg; a lényege abban áll, hogy genitális ösztönrezdülések törnek be a gondolkodási körbe, illetőleg hogy elhárító reakciók mozgósíttatnak ezen féregről álmodott ellen. E szerint a hisztériás tünet keletkezését következőleg képzelhetjük el: Valamely túl erős genitális ösztönrezdülés a tudathoz akar előnyomulni.
Féregről álmodott én ezen rezdülés módját és erejét veszélyesnek érzi, és azért elfojtja, a tudattalanba nyomja azt. Miután ez a megoldási kísérlet balul ütött ki, az én még hátrább szorítja vissza a zavaró energiamennyiséget, egész a pszichikus érzékelő szervig hallucináció vagy a legáltalánosabb értelemben vett önkéntelen motilitásig materializáció.
Ezen regressziós útján azonban az az energia a legbensőbb érintkezésbe jutott magasabb pszichikus rétegekkel, és ott finoman válogató megmunkáltatás tárgya lett. Megszűnt egyszerű mennyiség lenni, minőségi fokozatokat nyert, és így vált szövevényes lelki tartalmak képletes kifejezőeszközévé. Ez a felfogás talán féregről álmodott közelebb hoz valamivel a hisztéria őstalányának, a pszichikumból a fizikumba való ugrásnak megoldásához; így legalább némi sejtelmünk van róla, hogy egy pszichikus képződmény, egy gondolat miként juthat olyan erőhatalom birtokába, mely lehetővé teszi, hogy nyers szervi tömegeket mozgásba hozzon.
Ezt az erőt egyszerűen a szervezet egyik leghatalmasabb erőtartalékától, a genitális nemiségtől kölcsönözte. Másrészt az is érthetőbbé válik, hogy a hisztériás tünetben féregről álmodott veszik élettani folyamatok azt a képességet, hogy szövevényes lelkiállapotokat ábrázoljanak, és finom fokozatokban alkalmazkodjanak azok váltakozó sokféleségéhez. Szóval tulajdonképp egy hisztériás idióma képződéséről, hallucinációkból és materializációkból összerakott szimbolikus zsargonról van itt szó.
Vajda János: I
Mindent összefoglalva a hisztériás lelki apparátust megfordított szerkezetű óraművel hasonlíthatjuk össze. A gondolkodás rendszerint az óramutató szerepét játssza, mely a kerékszerkezet belsejében végbemenő folyamatokat regisztrálja. A hisztériánál mintha ezt a mutatót valami erőszakos kéz ráncigálná, úgyhogy az olyan erőműködésekre kényszerül, melyek lényegétől idegenek: itt az óramutató mozgásai hozzák működésbe a szerkezet belsejét. A hisztériás konverziós jelenségek vizsgálatának más kiindulási pontja azok szimbolikája lehet.
"Ezek között nyema feminista..."
féregről álmodott Féregről álmodott utalt reá, hogy a szimbolikus kifejezésmód nemcsak az álomnyelvnek sajátja, hanem mindazon működési módoknak, melyekben a tudattalannak része van. A legfigyelemreméltóbb azonban mégis: a teljes megegyezés az álom és a hisztéria szimbolikája között.
Az álom egész szimbolikája a megfejtése után nemi szimbolikának bizonyul, mint ahogy a konverziós hisztéria mutatványai is kivétel nélkül szexuálszimbolikus magyarázatot igényelnek. Mi több, álomban ugyanazok a szervek és testrészek szokták a genitáliákat jelképesen helyettesíteni, amelyek a hisztériában is genitális fantáziák ábrázolására szolgálnak.
Az orr és a genitále közti összefüggést egyébként Fliess már a pszichoanalízis előtt felfedezte. Ez a messzemenő megegyezés arra a feltevésre késztethet minket, hogy hisztériánál részben felszínre kerül azon szervi alap, amelyben minden a lelki életben előforduló szimbolika nyugszik.

Freudnak a nemiség elméletéről szóló értekezései nyomán nem is nehéz felismerni, hogy azok a szervek, amelyekre a genitále nemisége jelképesen áttevődik, nem mások, mint a genitálist megelőző nemiségi fokok lokalizációi, vagyis a test erogén zónái.
A fejlődés útja az autoerotizmustól, a narcizmuson keresztül vezet a genitalitáshoz, és ez az út a hisztériánál éppúgy, mint az álomban, a genitále felől fordított irányban válik járhatóvá. Tehát itt is regresszióról van szó, melynek folytán a genitále helyett annak megelőző fejlődésfokait, illetve e fejlődésfokok lokalizációs helyeit szállja meg az inger. Természetesen nem úgy fogom fel a dolgot, hogy hisztériánál a genitalitás egyszerűen szétesik nyersanyagára, de sőt azt hiszem, hogy azok a megelőző fokozatok csak vezérlő zónái az ingernek, maga az inger azonban minőségében és intenzitásában a genitális féregről álmodott eltolódása után is megőrzi.
Úgy mondhatnók tehát, hogy a hisztériás konverziónál az egykori autoerotizmusokat genitális nemiség szállja meg, vagyis az erogén zónák és részletösztönök genitalizáltatnak.
Miről álmodnak a diófélék: erdei, nagy, mogyoró? Mi a dió?
Az eredeti konverziós teória a hisztériás tünetet bennrekedt indulatok lereagálásaként fogta fel. A hisztériás tüneteknél nem kis csodálkozásunkra azt tapasztaljuk, hogy ott életbevágó fontosságú szervek minden tekintet nélkül tulajdonképpeni hasznos működésükre egészen alárendelik magukat a kedvtelési elvnek. A gyomor, a bél bábjátékot űz saját falazatával és tartalmával, ahelyett hogy ezen tartalmát megemésztené és kiválasztaná; a bőr nem az a védő takaró, melynek feladata túl erős inzultusokra figyelmeztetni, hanem valósággal úgy viselkedik, mintha nemi szerv volna, melynek érintését tudattalan kéjkielégülésre használja fel.
Az izomzat, ahelyett hogy, mint másutt, célszerűen összerendezett mozdulatokkal járulna hozzá az élet fenntartásához, fantasztikus kéjszituációk ábrázolásában gyönyörködik, és nincs a testnek szerve vagy helye, mely mentesítve volna attól, hogy így a gyönyörszerzés szolgálatába állíttassék. Nem hihető azonban, hogy oly folyamatokról volna itt szó, melyek csak a hisztériánál fordulnak elő, egyébként azonban jelentéktelenek, vagy egyáltalán hiányzanak.
Már a normális alvási állapot némely jelensége arra utal, hogy fantasztikus materializációs féregről álmodott annál is lehetségesek, aki nem neurotikus. Arra a sajátságos túlteljesítményre gondolok itt, melyet pollúciónak neveznek. Valószínű azonban, hogy a test szerveinek ilyen kéjtörekvése napközben sem szűnik meg teljesen, és egy külön kedvtelési fiziológiára lesz szükség, ha jelentőségét teljesen meg akarjuk ösmerni.
Az életfolyamatok tudománya eddig kizárólag hasznossági fiziológia volt, a szerveknek csak azon működéseivel foglalkozott, melyek a létfenntartásra fontosak. Innen magyarázható, hogy ha a koituszról keresünk felvilágosítást, a legjobb és legkimerítőbb ember- és állatfiziológiák is cserbenhagynak.
Nem mondanak nekünk semmit ennek a mélyen begyökerezett reflexmechanizmusnak sajátos részleteiről, sem azok egyén- és féregről álmodott jelentőségéről.
Pedig én azt hiszem, hogy ez a probléma a biológiában centrális jelentőségű, és megoldásától ez ismeretkör jelentős haladását várom. E problémáknak már felvetése is mutatja egyébként, hogy nem mindig állja meg helyét az a közkeletű felfogás, mely szerint csak a biológia haladásától várható a lélektan fejlődése; mint látjuk, a pszichoanalízis oly élettudományi problémákhoz juttat bennünket, melyek biológiai részről fel sem merültek. Egy másik, eleddig csak pszichológiai oldalról vizsgált problémát: a művészi tehetség talányát, a hisztéria az organikus oldalról világosítja meg némileg.
A hisztériáról megmondta Freud, hogy az a művészet torzképe.